Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce wejdą w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o pomocach finansowych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak zatem dokonać.
Nowelizację ustawy o pomocach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną funkcjonować w ruchu 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem dużych problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w obecny forma pieniądze, ponieważ nie było mechanizmu zmuszającego użytkownika do obrotu środków. Dzięki tej zmianie w grupie przypadków kupimy je chociażby w układu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W praktyce pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego użytkownika (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do tej pory, nie było uczciwej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych odbiorcy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie przedstawiał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Tenże będzie posiadał 3 dni na poinformowanie konsumenci o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w ruchu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie kreowany na profesjonalny rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w ruchu 1 dnia roboczego będzie dostarczał je na konto klienta. Jak w transakcję zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ruchu 30 dni, bank lub RUCH będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych użytkownika.

– Zapewni to korzystne dochodzenie prawa na trasie sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest korzystne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W praktyce nazywa to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i wydatki powiązane z procesem.

Impulsem do wykonania proponowanych kolei stanowiły fakty proponowane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końcu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie stanowiły materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments