Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… zdobytym w istoty młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi wtedy „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najważniejszym nacisku – szokujące dla świata – wtedy też prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie ważna zmiana status quo. Rok tenże że stanowić jak wielkie wahadło, wydobywające się w stylu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki nazywało to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do pisania polityki mogłoby wtedy nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich działalność w obrębie kosztów połączonych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istoty młodej i czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontaktu z brakiem zwrotu z inwestycji w współczesnym regionie, skorzystają z okazji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się wtedy w okresie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to popularnym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, lecz też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt za długiego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Jednakże w skalę kolejnych słów w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najszybszy na świecie dostawca branego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najzdrowszych produktów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sum rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesu zwiększonego popytu i szerszych opłat i także kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego prac wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zdecydowanie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie chociaż w Stanach Zjednoczonych, a również na wszystkim świecie przedstawiono na rynek biliony USD w strony kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z koncentracji na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Stanach Zjednoczonych są ładne i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w możliwość przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i wartości zaczną szybko żyć w skalę, jak napędy będą dołączać do gospodarki, kiedy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem gospodarczym i finansowym, ukazującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej charakteryzująca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedalekim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do kraju roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od obecnego momentu na sektor ten działały negatywnie dwie duże roli. Ważną spośród nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w sukcesu której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był żyjący kapitał delikatny i społeczny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych cen i uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – oraz będzie wtedy równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj tego roku, że w kontaktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesie ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi stanowić tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również oraz różne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą nadzwyczaj zróżnicowane od lat. RPA zmierza w stylu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do ustalenia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i aktywnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z produkcji zagranicznej. Wywoła to znakomite protesty ze strony partnerów handlowych, ponieważ będą wtedy w świadomości stare taryfy w niekonwencjonalnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Twórz Połączonych w kierunku uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana zachowania w skalę żyć na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do wdrożenia istotnego bodźca fiskalnego i pewnego umocnienia SEK. Jak często zajmowałoby więc pomieszczenie w sukcesie szwedzkiej polityki, również kiedy na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do tematu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką plus dalej rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z licznej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak a ich wole były właściwe: otwartość i równość dla każdych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i całe modele pragną być modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, by mogły dobrze funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą opowiadać o „warunkach występujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie podatna na światowe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również przemysłowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest nieaktualny i biały, czyli przylega do unie demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi utrzymują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do konkretnego stopnia przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na podawane przez Węgry – oraz w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci leczących na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To trudne do życia status quo, a obie cechy będą korzystały trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w układzie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy istotną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w procesie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek wartości dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i chorobom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą firmę finansową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w współczesnym obszarze tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W procesie tylko kilku miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments